۱۰ قانون برای آرامش بیشتر و لذت بردن از زندگی

دوستان امروز می خوام چند قانون مهم که مدتها قبل در سایت ZenHabits خوندم و خیلی روی من تاثیر گذاشت رو اینجا برای شما بیارم که مطمئنم که اگر تنها به یکی از اونها عمل کنید می تونه زندگی رو برای شما آرامتر و لذتبخشتر کنه. ما در دنیایی زندگی می کنیم که همه چیز با سرعت زیاد در حال گذار است و در معرض به اصطلاح بمباران اطلاعات و داده هایی هستیم که اگر بشینیم و فکر کنیم متوجه میشیم که بدون دانستن بسیاری از اونها هم میشه زندگی خوبی داشت. همه ما درگیر گسترش کار و فعالیتهای روزمره هستیم و سعی میکنیم برای اینکه از قافله عقب نیفتیم هر روز سریعتر از دیروز باشیم. اما قافل از اینیم که با دویدن نمیشه به معنای زندگی برسیم و همین سرعت زیاد باعث میشه که ما زیباییهای اطرافمون رو نبینیم.

به قول مولانا : دویدند نرسیدند، نشستند و رسیدن

من این جمله رو که سالها پیش از یکی از اساتیدم شنیدم، اول زیاد برام قابل هضم نبود ولی الان تو این سالهای سخت و شلوغ و پر استرس می فهمم که واقعا منظورش چی بوده. حالا سعی میکنم در نوشته های بعدیم بیشتر به این موضوع بپردازم و در این تجربه می خوام ۱۰ قانونی رو براتون بگم که واقعا می تونهبه ما کمک کنه که زندگی شادتر و آرام تری داشته باشیم. همچنین با توجه به اینکه در آستانه سال جدید هم هستیم فکر کنم اگر همت کنیم و حداقل بخشی از اون رو در سال جدید سرلوحه کار و زندگیمون قرار بدیم، کمک زیادی به اینکه بتونیم مفهوم لذت از زندگی رو درک کنیم بکنه.

۱- کمتر فعالیت کنید.

البته میدونم که این نکته اول کمی بار منفی در ذهن داره چون همیشه شنیدیم که تا میتونیم باید کار کنیم. اما باید کار و فعالیتهامون رو محدود کنیم. محدود به کارها و فعالیتهایی که واقعا انجام دادنشون ضروری هست. بله. متمرکز بشین روی کارهایی که حتما باید انجام بدین و در هر لحظه فقط یک کار رو انجام بدین. بعد از تموم شدنش یک فاصله ای بزارید و کار مهم بعدی رو شروع کنید. با اینکار اول اینکه الویت بندی کارها رو یاد میگیریم و دوم اینکه خیلی از کارهای زائد که انجام دادنشون جز وقت تلف کردن چیزی برامون نداره رو حذف میکنیم. (حتما در مورد کمتر کار کردن یک مطلب مفصل خواهم گذاشت)

۲- همیشه در زمان حال باشید.

اینکه فقط فعالیت کمتری انجام بدیم کافی نیست، باید هر کاری که مشغول انجام دادنش هستیم فقط به همون فکر کنیم و از فکر کردن به اینکه قبلا چه اتفاقی افتاده و فردا چی میشه و از این فکرها دوری کنیم. پس هر کاری که انجام میدین باید تمام ذهن و فکرتون فقط و فقط روی تمام کردن اون کار متمرکز باشه. البته که اینکار سختی هست، ولی واقعاً ضروری هست و هم اینکه باعث میشه کاری که با تمرکز انجام بدیم بهتر و سریعتر به اتمام برسه.

۳- قطع ارتباط کنید!

تو این دوره زمونه همه به نوعی همیشه وصل هستند. یکی با گوشی در حال ارتباط هست یکی پای کامپیوتر، یکی تو اینترنت یکی با اس ام اس دیگری با تلفن و … همین خودش دنیایی از استرس رو برای ما میاره. از این به بعد سعی کنیم تا جایی که ممکنه قطع ارتباط کنیم. تمرین کنیم ساعاتی رو اصلا گوشیمونو خاموش کنیم، کامپیوتر و اینترنت رو تعطیل کنیم. پس یکی از قوانینی که برای بدست آوردن آرامش خیلی لازم هست اینه که تا جای ممکن ارتباط خودمون رو قطع کنیم و به اطلاعات و اخبار بیهوده اجازه ورود به ذهنمون رو ندیم.

۴- روی افراد تمرکز کنید.

همه ما عادت کردیم که با دیگران ملاقات داشته باشیم ولی در واقع با آنها نباشیم! در ظاهر  دارید با کسی صحبت میکنید ولی ذهنتون در حال گشت و گذار تو چیزهای دیگست. با دوستی کنار هم نشستید ولی در حال ور رفتن با گوشیتون هستید. تو خانواده هستین ولی تو فکر کار و گرفتاریهای خودتون هستید. باید تمرین کنیم که زمانی که با افراد هستیم فقط روی بودن با اونها متمرکز باشیم و اگر داریم با کسی صحبت میکنیم ذهنمون فقط روی صحبتها و حرفهای اون باشه. این مهم می تونه به شدت به آرامش و لذت بردن شما از بودن با دیگران کمک کنه. در یک جمله باید با دیگران مرتبط بشیم بجای اینکه فقط با آنها باشیم.

۵- قدر طبیعت را بدانید.

همه ما خودمون رو تو خونه، محل کار، ماشین و … زندونی کردیم. و اصلا از دنیای بیرون خبری نداریم. اگر حتی بیرون هم میریم یا در حال قدم زدن در یک مسیری هستیم یا با تلفن در حال صحبتیم یا اینکه تو فکر هزار و یک چیز دیگه هستیم.هر از گاهی بیاین بیرون ، بدون مقدمه و بدون دلیل بزنید بیرون از خونه، از محل کار، از تو ماشینتون. اصلا برنامه هایی برای خودتون ترتیب بدین که تو طبیعت باشه. مثل پیاده روی، شنا، کوه نوردی. بزارید پوستتون نسیم رو حس کنه، بزارید آب یک رودخونه یا جویبار به بدنتون بخوره و کلا سعی کنید با طبیعت بیشتر عجین باشید و تا حد امکان استفاده کنید. اگر میخواهید لذت ببرید و یا اینکه آرامش درونی رو حس کنید برای چند دقیقه در هفته هم که شده اینکارو انجام بدین.

۶- آهسته غذا بخورید.

غذا خوردن سریع و به عبارتی بلعیدن غذا چیزی هست که این روزا زیاد میبینیم. حتی خودمون هم اگر یکم به غذا خوردن خودمون نگاه کنیم مبینیم که داریم به همین شکل غذا می خوریم. این نکته علاوه بر اینکه برای سلامتی ضررهای زیادی داره، باعث میشه که میزان لذت بردن ما از غذا خوردن کم بشه . آهسته تر غذا بخورید و اجازه بدین که از تک تک جویدنها لذت ببریم. تمرین کنید که هنگام غذا خوردن به شکسته شدن بافتهای غذا زیر دندانها توجه کنید، سعی کنید که از طعم و مزه غذا لذت ببرید. سعی کنید همیشه آگاه باشید. این نکته همچنین باعث میشه که زودتر و با غذای کمتری سیر شویم که این خودش به سلامتی و تناسب اندام کمک میکنه. البته پیشنهاد میشه که غذاهای سالمتری هم مصرف بشه و از خوردن فست فودها، نمک، چربی و غذاهای با ارزش غذایی کمتر اجتناب کنید.

۷- آهسته برانید.

در هنگام رانندگی سعی کنید که همیشه آهسته برانید. این یک پیام آموزشی راهنمایی رانندگی نیست! بلکه منظورم بیشتر اینه که با آهسته راندن و مقاومت در برابر با سرعت زیاد رفتن، حتی در خیابانهای خلوت و باز، در واقع تمرین آهسته بودن رو انجام میدیم. هرچند که آهسته رانندگی کردن مزایای زیادی داره مثل مصرف سوخت کمتر، آرامش بیشتر، احتمال خطر کمتر و از همه مهمتر استرس و فشار عصبی کمتر. خیلی جالبه، من خودم زیاد میبینم تو خیابونهای شلوغ برخی از رانندگان چنان با سرعت رانندگی میکنند انگار که نمی دونند که چند صد متر جلوتر به چراغ راهنمایی می رسند و باید توقف کنند حالا اینکه زودتر به چراغ برسند نمی دونم چه تاثیری در زودتر به مقصد رسیدن داره. مثل این می مونه که بگیم اگر واگن اول قطار یا صندلی جلو اتوبوس بشینی زودتر به مقصد میرسی!

۸- در هر کاری به دنبال جنبه های جالب آن باشید.

سعی کنید هر کاری که انجام می دهید دقیقا تنها و تنها مشغول به همان کار باشید. این نکته البته خیلی شبیه به قانون دوم در زمان حال بودن هست، اما جنبه های بیشتری را شامل می شود. مثلا اگر در حال ظرف شستن هستید سعی کنید از آن کار لذت ببرید. از حرکت آب روی ظرفها، از کفهای بوجود اومده، از صدای آب و خلاصه از کوچکترین جنبه های آن لذت ببرید. اگر همین تمرین کوچک رو فقط انجام دهید مطمئن باشید که زندگی خودتون رو لذت بخشتر و جذابتر خواهید کرد.

۹- یک کاره باشید!

بجای اینکه چندین کار رو با هم انجام بدین سعی کنید همیشه یک کاره باشید. وقتی دارید یک کاری رو انجام می دید روی همون کار متمرکز باشید و اگر فکر کردید که کار فوری پیش اومده که مجبورید کار فعلی خودتون رو قطع کنید، یک لحظه همه چیز رو متوقف کنید یک نفس عمیق بکشید و خودتون رو مجبور کنید که برگردید سر کار خودتون.

۱۰- نفس عمیق بکشید.

هر وقت احساس کردین که استرس دارید و یا دارید خیلی تند و سریع کار میکنید، لحظه ای مکث کنید، یک نفس عمیق بکشید و به همراه هوایی که به داخل می برید احساس آرامش رو به درون بدید و در هنگام خروج استرس و نگرانیها رو بیرون بریزید. با نفس عمیق کشیدن می تونید خیلی به زندگیتون آرامش بدین. از قدرتی که نفس عمیق کشیدن داره هرگز غافل نشین. در این مورد می تونید مطلب قبلی من در مورد نفس عمیق کشیدن رو هم بخونید.

 

حالا در آخر ازتون می خوام که همین الان یک نفس عمیق بکشید….

یکی دیگه هم بکشین …

و این ۱۰ قانون رو هر چند بار که می تونید بخونید. و برای هر تعداد از دوستانتون که فکر میکنید میتونه برای اونها هم مفید باشه ارسال کنید.
شاد باشید و آرام

7 دیدگاه در “۱۰ قانون برای آرامش بیشتر و لذت بردن از زندگی”

 1. ممنون مطلب خوب و کاملی بود.
  یه سوال داشتم.تجربه ای برای اینکه چطور با افکار مزاحم و ناراحت کننده درگیر شیم داری؟

  1. سلام دوست عزیز

   برای ارتباط با من می تونید با ایمیل من در ارتباط باشید sadegh.alavizadeh در جیمیل

   موفق باشید

 2. سلام وقت بخیر خسته نباشید چگونگی مقابله با افکارمزاحمو رسیدن به ارامش بیشتر ومبارزه بااسنرس راهنمایی بفرمایید.

 3. مثل همیشه این مطلب هم فوق العاده و تاثیر گذار بود. با اندکی تفکر آدم متوجه جنبه های مثبتش میشه که شاید تا به حال بهش فکر نمیکرده و یا به سادگی از کنارش گذشته.بقولی “به کجا چنین شتابان”
  تشکر مهندس
  یه پیشنهاد : مطلبی در مورد تغییر بیان کلمات روزمره و تاثیر بار منفی یا مثبت آنها در زندگی هم بزارید عالیه. مثه بجای گفتن
  خسته نباشید ==> خدا قوت
  دست شما درد نکنه == ممنون از شما
  زحمت کشیدید ==> تشکر از لطف شما
  من این روش رو چند وقتی هست که دارم امتحان میکنم و واقعا بازخورد مثبتی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *