لذت از زندگی با داشتن رازهای کوچک

همیشه انسان به دنبال لذت بردن از زندگی بوده و هست. فلاسفه بسیاری در این مورد گفته‌اند و نوشته‌اند، حتما بعدا در مورد برخی از انها خواهم نوشت، اما اینجا قصد دارم تا یک تجربه خوب و کاربردی را با شما به اشتراک بزارم در مورد یک راه برای اینکه شادی و لذت رو در درون خود به بهترین نحو حس کنیم.

البته اشتراک این تجربه به نوعی نقض همین تجربه هست! چرا که چیزی که می خوام بگم اینه که نباید در این مورد چیزی بگین! میدونم خیلی گیج کننده بود اما اگر با من همراه باشید در آخر متوجه میشید چرا میگم نباید بگم.

مدتی پیش در کتاب معجزه و رازهای موفقیت نوشته سریکومار رائو (که پیشنهاد میکنم حتما این کتاب را بخونید) یک روشی را خواندم که البته در چند جای دیگر و از افراد دیگری (به روشهای مختلف) هم بیان شده است.

قبل از این، یک نکته‌ای رو لازمه ذکر کنم که عموما ما در موردش اشتباه میکنیم و آن اینست که فکر میکنیم اگر در مورد کارهای خوب و مفیدی که انجام میدهیم با دیگران صحبت کنیم، کار خوبی هست و باعث میشود از انجام آن کار لذت ببریم. ولی در واقع این گفتن و صحبت کردن در مورد کارهای خوبی که در زندگی انجام میدهیم تنها از روی «نیاز به تایید شدن» از طرف دیگران هست. و این «نیاز به تایید دیگران» چیزی هست که اگر گرفتارش بشویم واقعا شادی و لذت از زندگی ما خواهد رفت و در حالت افراطی باعث از دست دادن اعتماد به نفس در درون ما میشود.

یکی از بهترین کارهایی که انسان میتواند برای شاد کردن زندگی خودش انجام بدهد اینست که هیچ توجهی به اینکه دیگران چه نظری در مورد کارهای او دارند، نکند.

بله کاملا درست متوجه شدید به معنای واقعی «هیچ توجهی» نکند. همین یک کار را اگر بتوانیم در زندگی خود در نظر بگیریم لحظات شاد و لذت بخش‌تری خواهیم داشت.

کار خیر انجام دادن برای انسان لذت و شادی به ارمغان می آورد، اما باید به یک نکته دقت داشت و آن اینکه اگر شما بهترین کار دنیا را هم انجام دهید باز ممکن است در نظر برخی افراد کار شایسته ای نیاید و یا اینکه آنها از دید خود آنرا تفسیر کنند. به قول مولانا «هر کسی از ظن خود شد یار من  –  از درون من نجست اسرار من» 

پس چرا کاری کنیم که شیرینی عمل خود را از بین ببریم؟ به همین سادگی:

از کارهای خیر و مفیدی که برای دیگران انجام میدهید با هیچ کس صحبت نکنید و لذت و شادی آنرا برای خود بصورت یک راز نگه دارید.

برای بدست آوردن شادی بیشتر و لذت بالاتر می توانید هر روز کارهای خیلی کوچکی را برای افرادی انجام دهید که نمی شناسید و آنها هم شما را نمیشناسند. لازم نیست حتما مبلغی را ببخشید به کسی و یا اینکه به یک سازمان خیریه و مردم نهاد بپیوندید. البته اگر تواناییش رو دارید خیلی هم خوب هست.

باید از خلاقیت خود استفاده کنید. مثلا در همان کتاب چند مورد را نوشته که یکی از آنها این بود که فردی در هنگام عبور از عوارضی متنی را به متصدی می داد که به فرد بعد از او بدهد و در آن آرزوی خوشبختی و شادی برای خواننده کرده بود. یا کسی یک بلیط در دستشویی مترو گذاشته که زیر آن یادداشتی هم گذاشته که اگر لازم دارید بردارید و استفاده کنید.

با انجام اینکار هم برای خود لذت سرشار ایجاد می‌کنید و هم باعث میشوید که در دیگران هم حس خوبی بوجود بیاورید که باعث اپیدمی شادی و حس خوب در جامعه میشود. چون قطعا کسی که این عمل شما را ببیند حتما آنرا برای دیگری تکرار خواهد کرد.

اما نکته مهم که باید توجه کرد تکرار این موضوع هست که اصلا اهمیتی ندارد که چه حسی در فرد مخاطب ایجاد میکند و تنها مهم اینست کاری انجام دهیم که از انجام آن لذت میبریم و احساس شادی میکنیم. تمام!

من به شخصه این تجربه را بارها و بارها داشته‌ام و خوب البته نمی توانم در مورد آنها اینجا بنویسم، به دلیل اینکه برخی از خوانندگان ممکن است مخاطبان من بوده باشند.

کلام آخر اینکه شاد باشید و از زندگی لذت ببرید و اصلا نگران نظر دیگران نباشید!

3 دیدگاه در “لذت از زندگی با داشتن رازهای کوچک”

  1. آقای علوی من شما مرد بزرگی هستین.همین گونه پیش بروید.من هم با شما هستم درود بر تو دوستدار تو کوروش?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *