چگونه با 5 دقیقه در روز 25% شادتر باشیم

چگونه با ۵ دقیقه در روز ۲۵% شادتر باشیم!

حتماً بیاد میارید مثلا وقتی که یک پولی دستتون میاد و میرین یک ماشین جدید میخرید خوشحالیتون از اون خرید همیشگی نیست. یا حالا خرید هر چیز جدیدی فقط ممکنه یک خوشحالی کوتاه مدت بهتون بده.

من که خودم اینطوری هستم!

حالا واقعا چرا اینطوری هست؟ ما در زندگی چیزهای جدید می خریم، به یک سری از اهدافمون میرسیم، بعضی از کارهایی که خیلی برامون مهم هستن رو تموم میکنیم و به سر انجام میرسونیم، ولی بازم یک خوشحالی و شادی بلند مدتی نداریم!

چگونه با 5 دقیقه در روز 25% شادتر باشیم
زندگی شاد

پس حالا چطور میتونیم خوشحال باشیم و زندگی شادی رو تجربه کنیم؟

تحقیقات علمی به این سئوال جواب داده و اون قدردانی هست!

بله درسته. در حقیقت دلیل اصلی شاد نبودن ما ترس هست. به عبارت دیگه ترس ازنداشتن به اندازه کافی یا ترس از کافی نبودن چیزی.

ترس میتونه جلوی خیلی از خوشحالیهای ما رو بگیره و نزاره که ما در زندگی شاد باشیم. مثلا در محل کار ترس از اینکه نتونیم کارمون رو درست انجام بدیم و از کار بر کنار بشیم همیشه باعث میشه که ما در محل کار شاد نباشیم. ترس از نداشتن پول کافی و یا اینکه ممکنه پولی رو از دست بدیم ، یا اینکه در رانندگی (مخصوصاً رانندگی در ایران!) ترس از اینکه کسی جلوی ما نپیچه و یا تصادف نکنیم همیشه از شاد بودن ما در هنگام رانندگی جلوگیری میکنه.

اما قدردان بودن می تونه ترس رو خنثی کنه. اگر ما سعی کنیم همیشه این تمرین رو داشته باشیم که در بیشتر مواقع قدردان باشیم در نتیجه در همون بیشتر مواقع ترس رو از خودمون دور کردیم و در کل زندگی شادتری خواهیم داشت.

البته انجام این اصلا یک کار خارق العاده و یا سخت نیست. برای تمرین کردن فقط کافیه که هر شب قبل از خوابیدن یک لیست ۵تایی از اون چیزهایی که در اون روز برامون اتفاق افتاده و ما رو برای لحظه ای هم که شده شاد کرده و می خواهیم از اونها قدردانی کنیم رو یادداشت کنیم.

قدردان داشتن  خانواده ، دوست خوب، غذایی که امروز خوردید، آفتابی که امروز در آسمون دیدید، هوایی که امروز تنفس کردین. حتی باید یاد بگیرید که اگر اتفاق بدی هم افتاد بازهم سپاسگذار باشیم که اتفاق بدتری نیفتاده!

برای تهیه لیست اصلا لازم نیست خیلی فکر کنید و یا بشینید قضاوت کنید که کدوم اتفاق خوب بوده و باید از اون قدردانی کنید. همونطور که گفتم باید قدردان همه چیز باشید حتی اتفاقهای بد. فقط سعی کنید حداقل ۵ مورد رو بنویسید.

با این تمرین مدتی زیادی طول نخواهد کشید که تبدیل به آدمی شادتر می شین. تعداد زیادی از افرادی که این تمرین رو انجام داده اند و مورد آزمایش بوده اند تنها بعد از ۲ هفته ۲۵% زندگی شادتری نسبت به دیگران داشته اند.

این روش چگونه کار میکند

با تهیه روزانه این لیست شما به مغز و ذهن خودتون آموزش میدید که به مثبتها بیشتر توجه کنه. ما در هر دقیقه در حال دریافت اطلاعات زیادی از محیط اطرافمون هستیم و مغز اونها رو فیلتر میکنه و در خودش نگه میداره.

تصور کنید که با هر تیک ساعت و یا با هر قدمی که برمی داریم می تونیم یک سری اطلاعات رو دریافت کنیم. ولی اینطوری نیست و خیلی چیزها رو ما اصلا توجه نمیکنیم و اگر هم از جلوی چشم ما رد بشن ما نمیبینیم. بزارید یک مثال بزنم که موضوع بهتر روشن بشه. شما هر روز یک مسیری رو طی میکنید به محل کار میرین یا به مدرسه و یا هر جای دیگه. ودر خیابون ماشینهای زیادی رو میبینید. اما وقتی که همسایتون یا دوستتون یک ماشین خاصی و یا رنگ خاصی رو میخره و شما اونو میبینید از فردا اون ماشین و یا رنگ خاص رو دیگه همه جا میبینید و با خودتون فکر میکنید که چقدر زیاد شده این ماشین و این رنگ. ولی در واقع شما هر روز ممکن بود از جلوی اون ماشین هم رد بشین ولی اصلا نمیدیدینش.

این یعنی اینکه ذهن شما اونو فیلتر میکرده و نیازی نمیدیده که اونو نگه داری کنه تو حافظه. اما حالا مغز شما روی اون مدل و یا رنگ متمرکز شده و شما هم بیشتر میبینید.

حالا شما با انجام این تمرین در واقع به ذهنتون یاد میدید که توجهش رو روی مواردی که شما همیشه در اون لیستتون ازش قدردانی میکردید متمرکز کنه و با ادامه این تمرین مغزتون دیگه فقط همونها رو جمع آوری میکنه و در خودش نگه داری میکنه.

نتایج مثبت

برخی از افرادی که این تمرین را به مدت ۲۱ روز انجام داده اند در آزمایشات، بیان کردند که نه تنها زندگی فرح بخش و شادتری نسبت به گذشته دارند، بلکه شبها خواب راحتتر و درد و آزردگی کمتری هم تجربه کرده اند. یعنی آرامش بیشتری پیدا کرده اند.

جالب اینجاست که در یک آزمایش دیگه از تعدادی خواسته شد که تنها یک هفته به نوشتن این لیست بپردازند. و بعد از اون، اونها نه تنها احساس شاد بودن بیشتر و افسردگی کمتری داشته اند، بلکه تا ۶ ماه بعد هم این تجربه ها را داشته اند و این تنها با تمرین کردن فقط به مدت یک هفته بوده.

 

من خودم تازه با این روش آشنا شدم و در موردش خوندم که حاصلش رو در اینجا براتون نوشتم، ولی دارم روش کار میکنم و میدونم که برای من مفید خواهد بود.

شما هم این تمرین رو انجام بدین و تحربیاتتون رو هم در اینجا بنویسید و برای کمک به شاد کردن زندگی دوستان و عزیزانمون این مطلب رو با اونها هم به اشتراک بزارید.

شاد و سربلند باشید

61 دیدگاه در “چگونه با ۵ دقیقه در روز ۲۵% شادتر باشیم!”

 1. سلام،

  مطلب بسیار مفیدی بود. اگه یادتون باشه این همون چیزیه که من همیشه انتظارش رو داشتم ولی هیچوقت به زبان نیومد. یادتون باشه حتی چند کلمه کوچیک و بی اهمیت میتونه شادی مضاعفی به طرف مقابل بده.. خدا رو شکر که خودتون حداقل این مطلب رو خوندید و به این نتیجه رسیدید. اما الان چیزی که شادترم میکنه اینه که اصلا نباید انتظار داشته باشم که کسی قدردانی کنه… اونوقت کمتر اذیت میشم… اما به نظر من شجاعت قدردانی موهبت بزرگیه که هرکسی نداره..

 2. با این کار فقط داریم خودمونو گول میزنیم که مثلا زندگی خوبی داریم، در صورتی که واقعیت چیز دیگه ای هست…
  با عفل جور در نمیاد…

  1. من باهات موافق نیستم
   ببین من خودم توی یک سال کلی مشغله فکری داشتم و یه مدت زیادی منفی گرا بودم و حالا ازت میخوام به حرف هام توجه کنی
   توی این مطالب گفته نشده واقعیت رو بذار کنار
   واقعیت اینه که همه ماها توی زندگی مشکل داریم و این یه چیز طبیعیه واسه بعضی ها بیشتر واسه بعضی ها کمتر واسه بعضی ها سخت تر واسه بعضی ها اسون تر مهم نگرش ما نسبت به اون مشکله اگه با یه دید مثبت بری جلو و به گذشته ات فکر کنی و ببینی خدا کجا دستتو گرفته و چی بهت داده خیلی بهتر مشکلات رو حل میکنی و امیدوار تر هم میشی اما اگه با یه دید منفی بری جلو هیچ وقت شکر گزار نخواهی بود و احساس افسردگی میکنی وممکنه وسط راه جا بزنی و ادامه ندی و بعدا پشیمون بشیو فکر میکنی داری واقعیت رو قبول میکنی اما واقعیت اینه که دنیا جای قشنگی فقط لازمه بهتر نگاهش کن

 3. سلام من تا به حال به خاطر زیاد بودن گناهام افسرده ام اما از حالا می خوام همیشه و همیشه و همیشه شاد باشم دنیا ارزش افسردگی تداره باید خدا را بخوایم فقط!!!!والا!

  1. احسنت
   ان الله یغفر ذنوب جمیعا
   خداوند همه گناهها رو میبخشه
   این شیطانه که میخواد انسان رو ناامید کنه و میگه خداوند رحمن و رحیم (بخشنده ومهربان )نیست

 4. خیلی ممنون از مطالب مفیدتون من قبلا آدم منزوی و درون گرایی بودم اما از موقعی که مطالب شما رو خوندم و این تمرین رو انجام دادم خیلی خیلی آدم شاد و پر جنب و جوشی شدم. واقعا ازتون ممنونم
  I love you

 5. سلام
  وقت بخیر
  بابت مطالب مفیدتون ممنون هستم….خواستم یه نکته ی راجع خودم بگم ….راجع یه مشکلی…من از دید همه ی اطرافیانم یه ادم قوی هستم یعنی تو شرایطی که هر کسی جای من بود، کم میورد من خیلی شکیبا و خوش بین و مثبت اندیش بودم(از وقتی یادم میاد!!) همش داشتم تلاش میکردم که اوضاع بهتر بشه و از زندگی لذت ببرم اما….شاید گفتنش خنده دار باشه اما الان کم اوردم ..قاطی کردم!!! یعنی همش (همه ناکامی هام)تلانبار شده و الان دارن خفم میکنننن:(((((((((….از همه هم سن و سالام بیشتر میدوم ..از همه بیشتر مسئولیت رو دوشمه…. ولی همش به بد بیاری میخورم…الان بیشترین نارضایتیم از شرایطه!! اینکه چرا من باید شرایطم این باشه و……
  خسته اممممممممممم خستههههه…..شاید همه بخوان منو نصیحت کنن …اما دیگه به ته دنیا رسیدم به ته تهشششششششششش……..:((((((((

  1. سلام ممنون از اینکه تجربه خودتون رو با ما در میون گذاشتید.

   ببینیند البته هر کسی در زندگی ناملایمات و سختی هایی رو داره و باید تحمل کنه. به نظر من در زمان مرگ دو کفه ترازوی خوشی ها و نا خوشی های انسان در طول زندگی با هم برابر هست.

   تفاوت در نگاه ما به اونهاست، اگر از خوشی ها زیادی سرمست نشیم و به ناملایمات هم بیش از اندازه اهمیت ندهیم میشه زندگی رو بهتر و ساده تر به پایان رسوند.

   ببینید منظورم اینه که اتفاقات خوب و بد تو زندگی همه ما هست، مهم اینه که ما به چه شکلی با اونها برخورد کنیم. یا در واقع نگاهمون به اونها چطور باشه. میشه در برابر بزرگترین مسائل زندگی هم با نگاه ساده و خالی از استرس و اضطراب به راحتی ایستاد و اونها رو پشت سر گذاشت.

   امیدوارم که هیچ وقت امیدتون به روزهای خوش رو از دست ندهید، چرا که همه روزها مثل هم هستن و این نگاه من و شماست که روز رو خوش یا نا خوش میکنه.

   موفق باشید

   1. باسلام ممنون از مطالب مفیدتون من خودم تجربه کرده ام وقتی دیدگاه خودمو نسبت به دیگران تغییر میدم نتیجه مثبتش رو دریافت می کنم

  2. سلام دوست عزیز
   متاسفانه شرایط ایران از لحاظ کار و مسائل اجتماعی خیلی بده ولی اینا فراموش نکن خودت از همه چیز قوی تری . خودت را باورکن . نه فقط با حرف بلکه ایمان داشته باش به خودت . به اینکه اگه بخوای هر کاری میتونی انجام بدی
   زندگی آیندت نتیجه افکاری است که الان داری و زندگی الانت نتیجه افکاریست که قبلا داشتی
   پس آینده ات را با اندیشه الانت بساز
   لطفا این کتاب را بخون . مطمئن هستم که سرنوشتت تغییر خواهد کرد
   نام کتاب : بیندیشید و ثروتمند شوید

  3. زهراجان منم قبلناخیلی مشکل داشتم ولی باس توکلمون به خدامون باشه …به نظرمن گذرزمانم همه چیوعوض میکنه.آینده شایدآنی نباشه که الان انتظارشوداریم..اصلاشایدآینده ایم درکارنباشه…..باوجودهرچی مشکله واسه یه ساعتم شده بشاددددددددد..

  4. عزیز دلم انقدر زود جا نزن خدا به کسایی که بیشتر دوسشون داره سختی های بیشتری میده
   اصلا به کلمه خفه شدن و شرایط فکر نکن که مطمئن باش خوشی هاتو ازت میگیره
   میدونم سخته ولی برای پیشرفت کردن و قوی تر شدن باید سختی بیشتری بکشی
   به خدا توکل کن و روی مشکلات متمرکز شو
   ایشالا خدا کمکت کنه

  5. سلام.عزیزم واسه هر کسی همیشه یه نقطه پایان وجود داره نقطه ای که از نظر تو نقطه آخر زندگیه اما بخدا همیشه نقطه شروع بهتر از نقطه پایانه ،عزیزم برای لحظه ای چشماتو ببند و سعی کن همه مشکلاتتو بپیچی بزاری کنار و این احساسو در خودت ایجاد کنی که هر غمی پایانی داره و این افکار خودته که باعث خوب یا بد بودن زندگیت میشه.عزیز دل خدا هرگز فراموشت نکرده فقط سعی کن کم به مشکلاتت بپیچی و آزاد زندگی کنی هر چیزی که باعث آزارته رهاش کن .به خودت حق خوب زندگی کردن بده مگه تو چی از دیگران کم تر داری فقط کافیه عاشق خودت باشی اونوقت ببین به کجا می رسی

  6. منم عین شمام! ولی این رو فهمیدم، کسایی که زره محکم و قوی میپوشن از دید دیگران خیلی با ابهتن، ولی وقتی آفتاب ظهر میوفته روشون توی همون زره میپزن! اون زره سطح انتظارات ما از خودمون و دنیامونه.

 6. مطلبه خوبیه…ولی چطور بگم تا امتحانش نکردم نمیتونم نظر بدم به هر حال ممنون از این که به فکر جوونای دپرس هستین

  من خوراکه زمین خوردنم…
  تا پاشم و وایسمو دوباره از سر

 7. واقعا مقاله‌ی ایده آلی بود.
  زیباتر از اون، استایل (رنگ‌بندی) زیبای وبلاگتون در کنار فونت زیبای ایران هستش.
  تبریک میگم.

  1. ممنون از شما.

   شما هم مطالب بسیار خوب و مفیدی دارید در وبسایت خودتون امیدوارم که موفق باشید

 8. سلام دوستان . من از بچگی کار کردم تا بتونم درس بخونم و سختی های زیادی و متحمل شدم اما همیشه امیدم به آینده ای روشن بوده . یه روز یه دوستی بهم گفت اینقدر غصه آیندتو نخور …. گفتم چطور؟؟ گفت:: بالاخره یه روز یه تپه ای میریزه یه گودالیو پر میکنه . اون روز مفهوم حرفشو نفهمیدم اما الان همه چیز دارم . نمیتونم براتون بگم اون تپه چی یا کی بود که ریختو گودال زندگیمو پر کرد اما مطمعن باشید برای شما هم اتفاق میفته . یه کتاب هست که از خوندنش پشیمون نمیشید اما باید بگم نبایدبه شکل یه رمان بخونیدش . باید مثل سه وعده غذا که اکثر ما میخوریم, این کتابو حتما روزی یه بار مطالعه کنید و عمل کنید . کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین ترجمه گیتی خوشدل

  1. بله کتاب خوبی هست
   و اکثر کتاب هایی که خانم گیتی خوشدل ترجمه کردند انرژی بخش هستند

 9. سلام خوبین؟
  راستش قوانین مربوط به این جهان همه و همه واقعی هستن یعنی منظورم قانون جذب و کارما و هر قانونی که شما میتونید با استفاده از اون به قدرت پول ارامش یا یک رابطه خوب برسید ولی باید به خودت قول بدین اگه کتابی میخونید اگه مقاله ای میخونید اگه سمیناری میرید یا از کسی چیزی رو میشنوید فراموشش نکنید چون دوباره برمیگردید سر خونه اول و اینکه منکر مزالب مربوط به این موضوع میشید و دیگه اوضاع خیلی بد تر از قبل میشه پس بیاییم شاد باشیم خوشحال مهربان و با ایمانننننن
  دوستتون دارم

 10. ممنون از اینکه تجربتون را در اختیارمون گذاشتید.واقعا داشتم دیگه افسردگی می گرفتم . می خوام امتحانش کنم مطمئنم نتیجه می گیرم.

 11. مطلب خوبی بود و امیدوارم زندگیه همه پر از شادی باشه اما در کل همیشه سعی کنید صلح قبل از هر کاری ورزش کنید و یک لیوان چای حتما بنوشید و صبح زود همیشه روحیه رو خیلی خوب میکنه.

 12. قدردانی همیشه حس خوبی به آدم میده
  قدردانی از خدا.. از خودمون… از عزیزانمون… از زندگی
  قدردانی رو دست کم نگیرید 🙂

 13. من حدود ۳ سال پیش این تمرین رو با هشتگ معروف #۱۰۰happydays شناختم و شروعش کردم. ۱۰۰ روز، بدون فاصله، سعی کردم در هر روز نکتۀ خوب و قشنگی برای ثبت کردن پیدا کنم. عکس می‌انداختم و به اشتراک می‌ذاشتم. واقعاً تأثیر مثبتی در من و زندگیم داشت.
  بعد از اون، ناخودآگاه در هر روز نکتۀ مثبتی پیدا می‌کنم. حتی اخیراً پیش اومده بود که هیچ نکتۀ مثبت، حتی کوچکی در طول یک روز پیدا نکردم، در نتیجه شب قبل از خواب، خودم اثر مثبتی درونم خلق کردم و نذاشتم روزم بد تموم بشه.
  به همه توصیه می‌کنم این تمرین رو دست‌کم نگیرن. واقعاً تأثیر داره.

  1. سلام دوستان
   بسیار مطلب وزین وزیبایی است
   از قدرت ونیروی قدردانی غافل نباشیم .من خودم همیشه با این ادببات از خدایم تشکر میکنم وخیلی در فکر وذهنم تاثیر گذاشته
   خدایا چگونه شکر وسپاست را بجا بیارم
   خدایا چگونه قدردان نعمات تو باشم
   خدای خوبم مهربونم ممنونتم ممنونتم .

 14. برای توضیحات کامل و انجام دقیق این تمرین ، میتونید به کتاب معجزه سپاسگزاری خانم راندابرن رجوع کنید.

 15. از قدیم گفتن به هر چی فکر کنی سرت میاد . حالا میخواد مثبت باشه یا منفی
  این مقاله هم مصداق همین جمله است. یه جورایی همون قانون جذب هست.
  تشکر فراوان مهندس علوی زاده بابت این مطالب انرژی بخش

 16. مطالبتون خیلی خوبن
  ممنون
  من چند وقتیه که همه اش درباره ی آینده نگرانم میترسم عزیزانم رو از دست بدم و میترسم اتفاقات بدی بیفتن نمیدونمکچی کار کنم که این افکارو از ذهنم بیرون کنم
  خواهش میکنم کمکم کنین

 17. بدون شک بخشی از زندگی از کنترل ما خارج هست و شانسه. من خیلیا دیدم تلاش کردن و خوشبین بودن اما فقط باختن و بعضیا هم ک خیلی چیزا راحت بدست آوردن نظام طبیعت عادلانه نیست. آیا اونی که تو آفریقا متولد شده و آب هم نیست بخوره با کسی که در بهترین شرایط زندگی کرده مغز و شناختش یکسان رشد می کنه؟ بعدش واقعا با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین میشه؟ آیا من تصور کنم قدم ۱۷۰ سانت هست در حالیکه ۱۶۰ هست، با تصور درست میشه؟ بهتره واقع بین باشیم و بپذیریم که زندگی سخت و پرچالش هست

 18. خیلی ممنون از مطالب خوبتون .
  همینکه سعی می کنین مردم را شاد وامیدوار کنید
  خداوند هم شما را شاد وموفق گرداند

 19. تو کشورمون خیلی سخته ادم شاد باشه انقدر فشار و مشکلات هس که ادم وقت شادی و شاد بودن نمیکنه زمان های قبل که مشغله ها و فکر ها کم بود صله رحم بیشتر بود و دور هم جمع میشدن و دور هم میخندیدن جشن ها بیشتر بود خیلی خوب بود که متاسفانه داره از بین میره و اینطوریه که مردم دیگه دارن شادی و راه های شاد بودنو فراموش میکنن

 20. مدل محمد جانبلاغی یک مدلی هست برای ثروت و در این فایل ایشون توضیح میدن که من پیشگو نیستم ولی اگه چند تا سوال از شما بپرسم باورهای شما رو بیرون می کشم و با توجه به مدل ذهنی که دارید می تونم ۱۰۰% پیش بینی کنم که شما چه آینده ی مالی خواهید داشت .

  باورها و افکاری که آقای محمد جانبلاغی برای ثروت ارائه می کنند یک مدل مفید فراگیر هست که برای همه ی مردم جهان کاربردیه.

 21. من همین الان بابت درگیریهای ذهنم اومدم تو سایتتون…و واقعا خوشحالم ک با مطالبتون اشنا شدم…اینک راحت از تجربیاتتون میگین خیلی عالی و خوبه اقای علوی زاده…امیدوارم همیشه موفق باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *